ÜYELİK GİRİŞİ
KATEGORİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret3316037
Takvim

BUNLARI BİLİYOR MUSUN?

Bunları 
biliyor musunuz

 

BÜYÜME
İnsan vücudu her gece yaklaşık 1 cm uzar ve ertesi gün asıl uzunluğuna döner.Çünkü vücut bir yere uzandığı zaman, omurgaya ait kıkırdak diskleri, yerçekiminin tesirinden kurtularak uzarlar.Bu da vücudun boyunu uzatır.

 


Son tespitler göstermektedir ki yeni doğan bebekler, 63 güne kadar pek büyümemekte, adaha sonra aniden günde 1 cm (santimetre) kadar büyümeye başlamaktadır. Bu süreç çok sayıda hücrenin üretimini gerekli kılar. Bu yüzden bebekler bahsedilen dönemde çok hırçın ve aç olurlar. Anne ve babaların dikkatli olmasında fayda vardır.


DERİ
Deri kalınlığı vücudun değişik yerlerine göre farklılık arzeder. Gözkapaklarında kalınlık sadece yarım milimetredir. Ayakkabı tabanında ise yaklaşık yarım santimetredir. (çıplak ayakla yürüyenlerde isa daha kalındır.) Derinin ortalama kalınlığı ise 1 ile 2 mm(milimetre)'dir.
İnsan derisinin herbir 2,5 santimetre karelik bölümünde 19 milyon hücre, 60 kıl, 90 yağ bezi, 570 cm uzunluğunda damar, 625 ter bezi ve 19.000 (ondokuzbin) duyu hücresi bulunur.
Deri, vücudun en fazla yer kaplayan dokusudur. Yetişkin bir erkeğin derisi 1,9 metrekare, ağırlığı ise yaklaşık 2,7 kg(kilogram)'dır.
Her bir insandan yaklaşık 18 kg deri dökülür.

 


ADALAR SUYUN ÜSTÜNDE NASIL DURUYOR?
İlk bakışta,insana adalar suyun üstünde yüzüyormuş gibi gelir. Ama elinize bir kazma, kürek alıp kazmaya başlarsanız, bir türlü dibine varamazsınız.Çünkü gerçekten adalar denizin dibinden yükselen dağlardır. Bunların büyük bir kısmı su altındadır.Biz sadece tepelerini görürüz.

 


KASLAR
Bir kalemi alıp kaldırırken en az 12 çift kas görev yapar. Bir adım ise 200 çift kasın hareketiyle gerçekleşir.Kaşlarımızı çatarken 43 kası, tebessüm ederken ise sadece 17 kası kullanırız.
Bir erkeğin ağırlığının %40'ı, bir kadının ise %35'i kastır.
İnsan vücudundaki en büyük kas "glutaeus maximus" (yani oturak kas), en küçük kas ise kulağın içindeki en küçük kemikle irtibatlı, 0.12 cm uzunluğunda bir kas lifidir.(musculus tensor tympani)

 


NASIL UYURUZ?
Beynimiz; uyumamız gerektiği zaman, beyindeki uyku merkezine haber gönderir.Bu haberi alan uyku merkezi,his organlarımızdan beyne giden haberlerin, beyindeki merkezlere ulaşmasına engel olur.Dış dünya ile irtibatı sağlayan his organlarımızla ilgisi kesilince, beynin bir kısmının çalışması durur.Böylece uyumuş oluruz.

 

 

AY ÇİÇEKLERİ NEDEN GÜNEŞE BAKAR?

 

Her bir canlının yaratılışı mucizedir. Hepsinin yaratılışında farklı bir sistem, farklı bir sanat uygulanıyor. Bitkilerin yaratılışı da başlı başına bir sanattır.

 

Ayçiçekleri, ışığın her taraftan eşit gelmesi durumunda düz bir şekilde büyürler. Ancak ışık tek taraftan geliyorsa bu durum, bitkinin gelişimini de etkiler.

 

Bitki, hangi taraftan ışık alıyorsa, o tarafa doğru döner. Buna bitkinin bedenine yerleştirilen "oksin" adlı bir hormon sebep olur.
Oksin, bitkinin büyüme şekli, miktarı ve yönüyle ilgili düzenlemelerde görev alan bir hormondur. Bitkinin üst kısmında üretilen bu hormon, aşağıya inerken, bitkinin ışık almayan kısmında yoğunlaşır.

 

Böylece, bitkinin karanlıkta kalan kısmı daha hızlı büyür ve bitkinin aydınlık tarafa doğru eğilmesine yol açar.
Biz de bu durumu, bitkinin ışığa yönelmesi şeklinde izleriz.

 

BİR KARTAL YERE NASIL İNER?
Şöyle elimize yorgunluk kahvemizi alıp balkonumuzda gökyüzünde uçan kuşları seyrederken, çoğu zaman onların yerinde olmak isteriz. Bir yandan da nasıl o minicik gövdeleriyle bulutlar arasında süzüldüklerine hayret ederiz.

 

Fakat çoğu zaman önemli bir noktayı atlarız. Kuşların uçuşu kadar, yere konmaları da aynı ölçüde hayret vericidir. Özellikle de kartal gibi çok yüksek hızla uçabilen kuşların sağ salim iniş yapabilmeleri için, bedenlerine çok özel sistemler yerleştirilmiştir.

 

Bir kartal inişini yaparken, kuyruğunu vücuduna göre bir açıyla aşağı çekerek hızını azaltır. Kanatlarının uçlarını alçaltarak onları fren olarak kullanır. Hızını kaybederken, kanatlarının üstünde oluşan oluşan hava akımı onun düşme tehlikesinin artmasına neden olur.

 

Bu tehlikeyi "alulas" denilen özel tüylerini kaldırarak önler. Alulas'lar uçan kuşların kanatlarının ucunda bulunan üç dört adet tüy öbeğidir. Bunlar kanat yüzeyinde havanın çizgi halinde akmasına yardımcı olur. Artık kuş tüm hızını kaybettiğinde, dev pençelerini uzatır, dalı kavrar ve tamamen durur.

 


AĞAÇLARIN YAŞI NASIL BULUNUR?
Ağaçlarında nüfus kâğıdı vardır. Ama bunlar, onların gövdelerinde saklıdır.
Her yıl ağaç kabuğunun altındaki tabakaya bir yenisi eklenir. Böylece gövdede iç içe birtakım halkalar meydana gelir. Her halka bir yılı gösterir. Her ağaç kesilince, bunlar sayılarak aranan yaş bulunmuş olur.

 

İSTANBUL BOĞAZI'NIN UZUNLUĞU NE KADARDIR?
Marmara Denizi ile Karadeniz'i birleştiren İstanbul Boğazı'nın uzunluğu yaklaşık olarak 29.900 metredir. Buna girintiler ve çıkıntılar dâhil değildir. Genişliği ise yer yer değişir. En dar yeri Rumelihisarı ile Anadoluhisar arasında olup, 698 metredir. Derinliği ise 50 metre ile 120 metre arasında değişir.

 

GÜNEŞ BATARKEN NİÇİN KIZARIR?
Güneşin batışında gökyüzünün aldığı sıcak ve parlak kırmızılık, en usta ressamların bile fırçalarıyla canlandıramayacakları güzellikte bir manzaradır. Aslında güneşin kırmızı renk olmadığı, hiçbir şekilde değişmediği bilinen bir gerçektir. Güneşin batışını renklendiren, ışığın atmosferimizde aldığı mesafeden başka bir şey değildir. Normalde güneş, bir renk dizisinin karışımıdır. Ancak atmosferdeki moleküllerden geçen ışık, zerrecikler tarafından kırmızı olarak yansıtılır.

Patlamayan otomobil lastiği

Otomobillerle yolculukların en can sıkıcı anları otomobilin lastiğinin patladığı andır. İşte karşınızda patlamayan otomobil lastiği. Nasıl olur demeyin. Bu lastiğin içerisinde hava olmadığı için patlama riski de yok. Bu yolculuklarınız çok daha keyifli geçecek demektir. Yani artık yolda kalma derdi yok.

 

 

İlginç bir buluş - Damar Bulucu

 
Bilim dünyası her geçen gün insanların yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyor. Tıp alanında da çok ilginç buluşlar zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. İşte "VeinViewer" yani damar görüntüleyici ya da damar bulucu olarak niteleyebileceğimiz bir buluş. VeinViewer cilt altında yer alan 8-10 mm derinliğindeki periferik damarları görüntüleyen yakın-kızılötesi teknolojisiyle çalışan bir sistemdir. VeinViewer, içerisinde bulunan dijital kamera aracılığı ile kirli kanı taşıyan damarlardaki hemoglobini tespit eder. VeinViewer alınan bu görüntüyü içerisinde bulunan bilgisayara aktarır. Bilgisayar tarafından görüntü işlenerek aynı boyutta yeni bir görüntü oluşturur. Yeni görüntüde cilt altında tespit edilen damarlar siyah renkte, damar bulunmayan yerler parlak yeşil renkte eş zamanlı olarak (30sn / kare) tekrar cilde yansıtır. Çok ilginç ve yararlı bir buluş.

 

 

 

24 Ayar altın ne demektir?

  Biz de altının saflığını gösterme ölçüsü olarak genellikle 'ayar' kelimesi kullanılır, ama uluslararası piyasada kullanılan kelime 'kırat'tır. 'Kırat' hem altının, hem de elmas ve diğer kıymetli taşların ölçümünde kullanılan bir birimdir.

  Elmas ve değerli taşları ölçmede kullanılan 'kırat'ın bir birimi 200 miligrama (0,200 gram) eşittir. Yani 20 gramlık bir elmasınız varsa, bu 100 kıratlık bir elmastır. Doğada bulunan elmasın büyüklüğü çok seyrek olarak bir santimetrenin üzerindedir. Bugüne kadar bulunan en büyük elmas 3.106 kıratlık 'Cullian'dır. Bundan 530 ve 517 kıratlık iki büyük ve 100 küçük elmas işlenmiştir.

   Altında kullanılan 'kırat' veya 'ayar' ise altının saflığını gösterir. 24 kırat (ayar) altın, içinde karışık başka bir metal olmayan yüzde yüz saf altındır. Tamamen saf altın çok yumuşak olduğundan genellikle bakır veya gümüş ile karıştırılır. Her bir kırat (ayar) altının tümünün 24'de biridir. Örneğin bir bileziğin 24'de 18'i altın, 24'de 6'sı da gümüşten yapılmışsa, o bilezik 18 kırat (ayar) altındır.

  Altını Ölçmede kullanılan bu komik sistem, yaklaşık bin yıl evvelki Almanların Mark isimli bir altın parasından kaynaklanmaktadır. Tamamen saf altından yapılan bu para 4,8 gramdı ve elmas ölçü biriminde ağırlığına göre 24 kırat ediyordu. Sonradan içine başka maddeler karıştırıldıkça içindeki altın miktarına bağlı olarak kırat ölçüsü düşürüldü.

  Altın beyaz, kırmızı, sarı gibi çeşitli renklerde beğenimize sunulur. Altın, bakır ile karıştırılmışsa 'kırmızı altın', gümüş ile karıştırılmışa 'sarı altın', nikel veya platin olur.

Elemanlar

    Evrendeki tüm atomları ayırabilseydiK, 92′yi aşkın değişik atom türü bulunduğunu görürdük. Bütün atomları aynı türden olan maddelere “eleman” denir.Bir elemanın atomları karşılıklı çekim gü­cüyle birbirlerini çeker ve toplu halde dururlar. “Katı” bir cisimde bu çekim kuvvetlidir. “Sıvı” larda daha zayıftır. “Gaz’larda ise atomlar ser­bestçe hareket ederler. Isıtma yoluyla atomlar arasındaki çekim gücü azaltılabilir. Böylece bir elemanı katı halden sıvı hale, sonra da gaz haline getirebiliriz.

ELEKTRON YÖRÜNGELERİ

 
    Her atomda elektron yörüngeleri içice sıralanmıştır.   En içteki yörüngede ikiden çok elek­tron bulunmaz. İkinci yörünge ise ancak sekiz elektron tutabilir. Daha ağır atomlarda yörünge sayısı da daha çoktur.Buraya kadar atom çeşitlerinden pek az söz edebildik. Ancak,isteseydik aynı yoldan birçok atomlar yapabilir ve sonunda bütün atomların nasıl yapıldığını gösterebilirdik. Yalnız bunu ya­parken belli kurallara kesinlikle uymamız gerekirdi. Bu kurallar elektron yörüngelerinin kaçar elektron alabileceği temeli üzerine kurulmuştur.

 

ATOM AĞIRLIĞI

 

 

 
    Bir helyum atomunun (atom sayısı 2) bir hidrojen atomunun (atom sayısı 1) iki katı ağır­lıkta olduğunu düşünebiliriz ama, gerçekte hel­yum atomu hidrojen atomunun iki değil, dört katı ağırlıktadır. Bu fazla ağırlık (kütle) elbet helyum çekirdeğindeki iki nötrondan ileri gel­mektedir. Protonun nekadar küçük olduğu, elek­tronun ise ondan bile küçük olduğu düşünülürse, atomun içinde pek çok boşluk kaldığını ve kütlenin çoğunun merkezde toplandığını anlayabiliriz (Her nekadar atomlar bir bilardo topuna benzetilebilirse de, gerçekte çevrelerinde resim­lerde gösterildiği gibi katı bir kabuk olmadığını unutmamak gerekir).3 Atom sayılı eleman Lityum’dur (simgesi Li.) Lityum atomunun çekirdeğinde 3 proton, dört nötron vardır; çekirdek çevresinde dönen elektronların sayısı da üçtür. Lityum atomundaki protonlarla nötronları toplarsak, bir lityum atomunun bir hidrojen atomundan yedi kat ağır olduğunu görürüz. Bir başka deyişle, Lityumun “atom ağırlığı” yedidir diyebiliriz. 6 atom sayılı eleman karbondur (simgesi C). Karbon atomunun çekirdeği 6 proton ile 6 nötrondan meydana gel­miştir. Dolayısıyla karbonun atom ağırlığı 12′dir. Protonlarda yüklü bulunan 6 artı elektrik, çekirdek çevresinde dönen 6 eksi elektrik yüklü elek­tronla dengelenmiştir.

ATOM SAYISI

 
    Protonlarda nekadar artı elektrik yükü varsa, elektronlarda da okadar eksi elektrik yükü vardır. Oysa protonlar elektronlardan hemen hemen 2.000 kat daha ağırdır. Bir elektronun eksi elek­trik yükü, bir protonun artı elektrik yükünü tam tamına yok ettiğinden, atomun bir bütün olarak nötr kalabilmesi için, çekirdekteki proton sayı­sının yörüngedeki elektron sayısına eşit olması gerekir. Herhangi bir atomdaki proton sayısına o elemanın atom sayısı denir. Bir atom çekirdeğinde genellikle en azından proton sayısı kadar nötron vardır. Hiç nötronu olmayan tek atom, hidrojen atomudur. Atomları en basitinden en karmaşığına doğru incelersek, atomun yapısını belki daha kolay anlayabiliriz.

Atomlar

        Evrendeki her şey atom denen düşünülemeyecek kadar küçücük parçacıklardan meydana gelmiştir. Atomlar o denli küçüktür ki, on bin milyon atomu uç uca birbirine eklesek, uzunlu­ğu iki santimetreyi bile bulmaz.Atom fikri yeni değildir. Eski Yunanlılar atom adını verdikleri küçücük parçacıkların var olduğunu biliyorlardı. Bugün de atomu hâlâ Yunanlılar’ın yakıştırdığı adla anmaktayız.Eskiden atomların minyatür bilardo toplarına benzer katı parçacıklar olduğu sanılırdı. Her nekadar atomları böyle birer bilardo topu gibi dü­şünmek daha kolaysa da, çağdaş bilim bunların som olmadığını ve içlerinde çok miktarda boş­luk bulunduğunubelirtiyor.Her atomun merkezinde bir çekirdek vardır. Atomu bütünüyle düşünürsek, çekirdeğin çok küçük kaldığını görürüz. Çekirdek boyca küçük­tür ama, atomun hemen bütün kütlesi çekirdekte toplanmıştır. Çekirdek her zaman artı elektrik yüklüdür. Çekirdeğin çevresinde hemen hiç ağır­lığı olmayan parçacıklar döner; bunlara “elektron” denir. Elektronları Güneş çevresinde dönen geze­genlere benzetebiliriz. Elektronlar eksi elektrik yüklüdür. Elektronların eksi elektrik yükü ile çe­kirdeğin artı elektrik yükü arasındaki çekim sayesinde, elektronlar çekirdek çevresinde belli bir yörüngede dönerler. Tıpkı bir mıknatısın kar­şıt kutuplarının birbirini çekmesi gibi.Atom çekirdeği neden yapılmıştır? Çekir­dek proton adı verilen artı elektrik yüklü zerre­ciklerle “nötron” denen zerreciklerden meydana gelmiştir. Nötronların kütlesi de protonlannkine eşittir, yalnız bunlarda elektrik yükü yoktur.

 

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

 

 • Sağlıklı olmak için, öncelikle vücut temizliğimize dikkat etmeliyiz.
 • Düzenli olarak banyo yapmalıyız.
 • Tırnaklarımızın kısa ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Yemekten önce ellerimizi yıkamalıyız.
 • Yemeklerden sonra ve özellikle yatmadan önce dişlerimizi fırçalamalıyız.

  Vücut sağlığımız için;
   
 • Düzenli olarak spor yapmalı, sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz.
 • Uykumuzun düzenli olmasına dikkat etmeli, erken yatıp erken kalkmalıyız.
 • Aşılarımızı yaptırmalıyız.
 • Meyve ve sebzeleri yemeden önce bol su ile yıkamalıyız. Yiyeceklerin temiz olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Terliyken su içmemeliyiz.
 • Açıkta satılan yiyecekleri yememeliyiz.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalıyız.
 • Anne ve babalarımızın izni olmadan hiçbir ilacı kullanmamalıyız.

  Kazaya neden olduğu için;
   
 • Kibrit, çakmak gibi yakıcı; bıçak, makas gibi kesici maddelerden uzak durmalıyız.
 • Elektrik prizleriyle oynamamalıyız.
 • Caddede oyun oynamamalı, bisiklete binmemeliyiz.
 • Arabaların camlarından sarkmamalıyız.

 

  EĞİTİM  -  ÖĞRETİM
 KONU ANLATIMLARI
 İNGİLİZCE  TESTLER
 YAZILI SORULARI 4-8
 HİKAYE -MASALLAR
 ETKİNLİKLER  1 -  5
    
 TEOG SBS PYBS OKS
 SUNULAR VİDEOLAR
 ANİMASYONLAR
 SORU BANKASI  1-8
 MAT.SORU BANKASI
 OYUN, YARIŞMALAR
 DİLBİLGİSİ  -  İMLA
 ONLİNE TESTLER
 TÜM   DÖKÜMANLAR
 MATE. VİDEO  SUNU
    
 KOMİK BİLMECELER
 KIZILCASÖĞÜT İÖO
 ÖĞRENCİLERİM KİO
 SINIFIM - OYUNLAR
 4  İŞLEM  SUNULARI
 BAYRAM    ŞİİRLERİ
 SİTE HTML KODLARI
 OKULŞARKISÖZLERİ
  LİNKLER
........
SİTENE EKLEEğitim Siteleri
CANLI RADYO DİNLE
TESTİMİZ.COM
.
YUKSEL UGURLUOGLU
..
    SİTE İSTATİSTİKLERİ    
Üye 5.019Max.Çevrimiçi 115
     Son Üye Gündüz Aktürk
     ÇOĞUL ZİYARETÇİ SAYISI
Sayaç

Reklam
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.99026.0142
Euro6.82196.8493